Döküman No
GS.TL.0001
Yayın Tarihi
09.08.2019
Revizyon Tarihi
Revizyon No
Hazırlayan
Birim Kalite Komisyonu
Onaylayan
Genel Sekreter

Amaç:  Bilgisayar ve Yan Donanımlarının gereksiz yere kullanımını engellemek, yanlış kullanımdan dolayı oluşabilecek arızaların önüne geçebilmek ve en aza indirmek.

Kapsam:  Kurumumuzun tüm birimlerinde görev yapan yönetici, memur, teknisyen, hizmetli, kadrolu işçi, sözleşmeli personel, İŞKUR personeli ile hizmet alımı yolu ile çalıştırılan tüm personelleri kapsar.

Sorumluluk: Bu talimatın uygulanmamasında kullanıcısı olmak üzere, büro personeli  tutulacaktır.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar, yazıcı, tarayıcı ve kesintisiz güç kaynağının, bunları kullanan kişi veya kişilerden birine zimmet karşılığı teslim edilmelidir.

 

BİLGİSAYAR DONANIM

1. Çalışan, kurum bilgisayarını ve ona ait donanımı dikkatli kullanmalı ve bunlarla ilgili bir problem tespit ettiğinde Bilgi İşlem Daire Başkanlığında bulunan ilgili birime haber vermelidir.

2. Bilgisayarın ya da monitörün yanına mıknatıs, cep telefonu ya da elektronik cihaz gibi büyük bir manyetik alan oluşturan aletler konulmamalıdır.

3. Bilgisayar, monitör ve yan donanımlarının mümkün olduğunca doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamadır.

4. Çalışan, kurum bilgisayar araç gereçlerini sadece iş amaçlı kullanacaklardır. Kurum bilgisayarları özel amaç ve eğlence için kullanılmayacaktır. Kullanıldığı takdirde sorumluluk kullanıcıya aittir.

5. Sadece kurum tarafından sağlanan bilgisayar teçhizatı veya Bilgi İşlem Daire Başkanlığının onayı doğrultusunda (yazıcı, tarayıcı, dijital kamera, USB kart okuyucuları, CD yazıcılar, taşınabilir sabit disk, flash disk/hafıza kalemi vs.) bilgisayara bağlanabilir. Bunlar haricinde bağlanan nesnelerden dolayı oluşacak sorunlardan kullanıcının kendisi sorumludur.

6. Bilgisayar ve yan donanımlarının sıvı maddelerle temas ettirilmemesi, sigara külü, toplu iğne, ataç ve zımba teli gibi yabancı maddelerin masaüstü ve dizüstü bilgisayarların klavyelerine ve özellikle de yazıcıların içine kaçırılmamasına dikkat edilmelidir.

7. Bilgisayarların, güç (power) düğmesinden değil, "bilgisayarı kapat" menüsünden kapatılması gerekmektedir.

8. Demirbaş olarak teslim edilen dizüstü bilgisayarların; emeklilik, istifa, kurum değiştirme gibi durumlarda tutanakla eksiksiz ve çalışır durumda iade edilmelidir.

9. Masaüstü bilgisayarların taşınması söz konusu olduğunda bilgisayarın kapatılması gerekmektedir. Kapandıktan 10-15 sn. sonra yer değişikliği yapılmalıdır.

10. Bilgisayar kasaları daha az toz tutması amacıyla yerden yüksekte kasa altlığı üzerine vb. konulmalıdır.

 

YAZILIM

1. Çalışanlar bilinmeyen internet kaynaklarından herhangi bir yazılım ya da dosya indirmemelidir.

2. Yasa dışı (kopya ve lisanssız) yazılımların kurum bilgisayarı ya da kurum sorumluluğundaki tüm taşınabilir dizüstü bilgisayarlara yüklenmesi yasaktır.

3. Çalışan, sabit diski doldurmaktan kaçınmak için bilgisayarlarından düzenli olarak eski veya kullanılmayan verileri silmelidir. Arşivlenecek dosyalar kullanıcılar tarafından düzenli olarak yedeklenmelidir.

4. Çalışan, kurum bilgisayarı ya da kurum sorumluluğundaki dizüstü bilgisayarında 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca film, müzik (mp4,avi, mp3 veya diğer biçimlerde) vb. gibi kanuna aykırı dosyaları/belgeleri yükleyemez, kopyalayamaz.

 

İNTERNET

1.Çalışanlar internet olanaklarını sadece görev kapsamında olan konular için kullanacaktır.

2.Çalışanlar bilinmeyen internet kaynaklarından herhangi bir yazılım ya da dosya indirmeyecektir.

3.Şahsi işlemler ve eğlence maksatlı işlemler için kurum interneti kullanmayacaktır

4.Yöneticisi tarafından özel olarak izin verilmediği sürece, kurum bilgisayarlarıyla farklı internet bağlantı yöntemleri kullanmak suretiyle internete bağlanmak yasaktır.

5.Çalışan, sosyal paylaşım sitelerinde kurum ile ilgili bilgileri paylaşmayacaktır.

 

GÜVENLİK

1. Çalışan, kuruma ait tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda anti virüs programı yüklenmeden ve aktif hale getirilmeden kesinlikle internete girmemesi gerekmektedir. Anti virüs yüklü olmadığı tespit edilen cihazlar için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile iletişime geçmelidir.

2. Çalışan kendi bilgisayar şifresini belli periyotlarda değiştirmelidir. Bu şifre en az altı karakterli olmalıdır. İlgili şifre kimse ile paylaşılmayacaktır. Çalışan, kendi şifresinin gizliğinden sorumludur.