Döküman No
KDDB.TL.0015
Yayın Tarihi
29.08.2019
Revizyon Tarihi
Revizyon No
Hazırlayan
Birim Kalite Komisyonu
Onaylayan
Daire Başkanı

ÖDÜNÇ VERME UYGULAMASI

1. Ödünç verme bankosuna müracaat eden kullanıcıların, öğrencimiz veya Üniversitemiz mensubu olup olmadığını öğreniniz.

2. İstek sahibi Üniversitemiz mensubu ise, onu Kiosk’tan katalog tarama ekranına yönlendiriniz ve arama yapmasını sağlayınız.

3.  Yayın kütüphanemizde mevcut ise, katalog bilgilerinden yer numarasını tespit ederek kitabın rafta olup olmadığını kontrol ediniz.

4. Eser kütüphanede mevcut ise, yordam uygulaması üzerinden “Ödünç Ver” butonuna tıklayınız ve önce öğrencinin T.C kimlik numarasını, ardından kitabın demirbaş bilgilerini giriniz.

5. Kitabın ödünç işlemini tamamladıktan sonra kitabı manyetik okuyucuya, cihaz üzerinde okutunuz ve kitabı öğrenciye veriniz.

6. Kitabın teslim tarihini kitabın kapağındaki iade fişine yazınız ve bu tarihe kadar teslim etmesini söyleyerek işlemi tamamlayınız.

 İADE ALMA UYGULAMASI

1. Yordam üzerinde ödünç sekmesini açınız, iade al butonuna tıklayınız ve iade işlemi yapılacak materyalin demirbaşını giriniz.

2. Ödünç alan kullanıcıdan materyali iade alırken üzerinde gecikme olup olmadığını kontrol ediniz.

3. Geciken materyallerin ne kadar süre geciktiğini kullanıcıya bildiriniz, eğer biriken gün cezası varsa hatırlatınız.

4. İade aldığınız materyali manyetik okuyucuya tekrar okutarak, rafa yerleştirilecek materyaller arasına koyarak işlemi tamamlayınız.

 

 

 

 

 

 

SÜRE UZATMA UYGULAMASI

1. Uzatma isteğiyle kütüphaneye materyalle birlikte başvuran kullanıcıya aldığı yayınların teslim tarihini sorunuz ve eser üzerinde ayırtma yapılmadıysa uzatmaya müsait olduğunu belirtiniz.

2. Eğer teslim tarihine 3 günden daha uzun bir süre kala başvurduysa, 3 gün kala başvurmasını söyleyiniz.

3. Teslim tarihini geçirdiyse, önce eseri iade alınız sonra tekrar ödünç veriniz.

4. Teslim tarihine 3 gün kala başvuran kullanıcının materyalini uzatmak için, yordam uygulaması ödünç sekmesi üzerinden kitabın demirbaş numarasını giriniz ve eserin sağ köşesinde bulunan saat simgesini tıklayınız.

5.Eğer kullanıcı web üzerinden 2 kez uzatma yaptıysa, materyali tekrar kendisinin uzatmasına imkân vermek için, iade alınız ve daha sonra tekrar ödünç vererek süreci tamamlayınız.