Doküman No
ATF.TL.0008
Yayın Tarihi
02.10.2019
Revizyon Tarihi
15.09.2022
Revizyon No
2
Hazırlayan
Birim Kalite Komisyonu
Onaylayan
Dekan

1.Sorumlular

 

2.Uygulama

 

2.1. Genel Güvenlik Uyarıları

 1. Cihaz, kesinlikle davlumbaz altında çalıştırılmalıdır.
 2. Cihazın çalıştığı alanda yanabilen her türlü katı sıvı malzemeler (elbise, alkol ve türevleri, petro – kimya ürünleri, ahşap ve plastik malzemeler, perdeler v.s. ) kesinlikle bulundurulmamalıdır.
 3. Basınçlı su ile temizlemeyiniz.
 4. Cihazın kullanıldığı alanda herhangi bir sebeple yangın alev parlaması gibi durumlarda paniklemeden ( varsa ) gaz vanalarını ve elektrik şalterlerini kapatarak yangın söndürücü kullanınız. Alevi söndürmek için asla su kullanmayınız.

2.2.Kullanım

 1. Cihaz ilk kullanımdan önce (fiş prize takılmadan) dış yüzeyi ılık sabunlu suya batırılarak sıkılmış bez ile temizlenmelidir.
 2. Asansörü uygun yüksekliğe ayarlayınız.
 3. Cihazın termostatını çevirerek uygun sıcaklığa ayarlayınız. Bu durumda yeşil ışık yanacaktır.
 4. Cihazın ilk çalıştırılmasında hafif bir duman ve koku hissedilebilir. Bu durum cihazın ilk çalıştırılması ile ilgilidir ve kısa bir süre sonra kaybolacaktır.
 5. Isıtıcılar üst hareketli parçada yer almaktadır. Bu üst parça fazla güç gerektirmeden yukarı ve aşağı yönlere rahatça hareket edebilir. İstenilen yüksekliğe ayarlanabilir.
 6. Kızaracak yiyecekler ızgaranın üzerine yerleştirilir. Tepsi ile birlikte konulacak yiyecekler yağ tavasının üzerine konulmalıdır.
 7. Kızartma süresi kızartılacak malzemelerin türüne göre değişir.
 8. Kızartılacak malzemelerde haricen kullanılacak tabak veya tepsiler en fazla 300 °C’ye dayanabilen özellikte olmalıdır. Erime ihtimali olan tabak ve tepsiler cihaza konulmamalıdır.
 9. Kızartma süresi sonunda sıcak olan tepsi veya yiyecekler eldiven yardımı ile alınmalıdır.

 

2.3.Temizlik ve Bakım

 1. Kullanılan yağlardan dolayı yağ tavasında biriken yağ veya atıklar temizlenmelidir, aksi halde bakteriler oluşabilir.
 2. Günlük kullanımdan sonra anahtarı “0” konumuna getiriniz. Sonra otomat sigortadan elektriği kesiniz.
 3. Cihazın enerjisi kesildikten sonra cihazın temizliğini yapınız.
 4. Cihaz -5 ºC + 40 ºC arasındaki sıcaklıklarda ve en yüksek % 65 nem oranındaki ortam şartlarında çalıştırılması tavsiye edilir.