Doküman No
ATF.TL.0023
Yayın Tarihi
02.10.2019
Revizyon Tarihi
15.09.2022
Revizyon No
2
Hazırlayan
Birim Kalite Komisyonu
Onaylayan
Dekan

1.Sorumlular

 

2.Uygulama

2.1. Genel Güvenlik Uyarıları

1.Basınçlı su ile temizlemeyiniz.

2.Üreticinin veya yetkili servisin dışında makineye müdahale edilmemelidir.

3.Makinenin kullanıldığı alanda herhangi bir sebeple yangın alev parlaması gibi durumlarda paniklemeden (varsa) gaz vanalarını ve elektrik şalterlerini kapatarak yangın söndürücü kullanınız. Alevi söndürmek için asla su kullanmayınız.

4.Makinenin elektrik besleme bağlantısını topraklayınız. Kesinlikle makineyi topraklamasız bir tesisatta çalıştırmayınız.

5.Makinenizi her kullanımda sonra, 1. devre alınarak kapatılmalıdır.

6.Makine (-5 ºC +40 ºC) arasındaki sıcaklıklarda ve en yüksek % 65 nem oranındaki ortam şartlarında çalıştırılması tavsiye edilir.

 

2.2.Kullanım

1.Makine ilk kullanımdan önce, bütün dış yüzeyini ılık sabunlu suya batırılarak sıkılmış bez ile temizlenmelidir. Karıştırıcı aparatlar ve kazanı sabunlu suyla iyice yıkandıktan sonra bol suyla durulanmalıdır.

2.Mikserde işlem görecek malzemenin cinsine göre uygun karıştırıcı döndürücü mile takılır, işlem görecek malzeme mikser kazanına konur, Kazan manivela kolu ile yukarı kaldırılır.

3.Start butonuna basılarak makine çalıştırılır yapılacak işleme ve malzeme yoğunluğuna göre devir ayar kolu yardımı ile (40 lt – 60 lt mikserlerde), makine devri 40-160 d/dk (20 lt. mikserlerde 50-160 d/dk. ayarlanır.)

4.Makine yoğun kullanımlarda her 3 saatte bir yarım saat dinlendirilmelidir.

5.İşlem bittikten sonra makineyi kapatmak için, makine çalışır durumda iken Stop butonuna basılmalıdır. Kazan kaldırma kolu aşağı konuma getirilir, karıştırıcı döndürücü milden çıkarılır ve kazan yerinden alınır.

 

2.3.Aparatlar ve Montajı

1.Çırpma Aparatı: Yumurta, Mayonez, Krema, Yumurta-Şeker karışımı, Kek v.b. çırpma işlemlerinde 45/120 devirler arasında kullanılır.

2.Karıştırma Aparatı: Çikolata, Patates Püresi, Yumurta-Şeker karışımı, Mayonez v.b. karıştırma işlemlerinde 45/120 devirler arasında kullanılır.

3.Yoğurma Aparatı: Pizza Hamuru, Ekmek Hamuru, Sert Ekmek Hamuru v.b. yoğurma işlemlerinde 45/70 devirler arasında kullanılır.

4.Aparatların Montajı: Makinenin ön kısmındaki koruma kafeslerini her iki yana doğru açtıktan sonra, aparat üzerindeki sabitleme pim milini” 1” nolu hareketle makinanın hareketli üzerindeki kanala geçirilerek “2-3” nolu hareketle yuvaya oturması sağlanır.