Döküman No
FEF.TL.0030
Yayın Tarihi
09.10.2019
Revizyon Tarihi
Revizyon No
Hazırlayan
Birim Kalite Komisyonu
Onaylayan
Dekan

Sorumlular : Dr. Öğr. Üyesi Erkan KIRIŞ

Tanımlar : 

Uygulama : 

 1. Manuel X-Işını Floresans Spektrometresi’nin ON/OFF tuşuna basarak cihazı açın (Cihaz bataryasının dolu olup olmadığını kontrol edin, eğer batarya boş ise cihazın fişini elektrik prizine takın).
 2. Cihaza ait mobil aygıtın ON/OFF tuşuna basarak mobil aygıtı açın (mobil aygıtı bataryasının dolu olup olmadığını kontrol edin, eğer batarya boş ise mobil aygıtının fişini elektrik prizine takın).
 3. Mobil aygıttan programlara girin ve “Jeolojik Mineral” programına tıklayın.
 4. Ölçüme başlamadan önce “Test Modu” ‘na tıklayarak uygun test modunu seçin.
 5. Yine ölçüme başlamadan önce “Initialize” ‘e tıklayarak cihazın kalibrasyonunu yapın (Kalibrasyonda Ag kaynağı kullanılıyor. Kalibrasyon yapmadan önce cihaz üzerindeki Ag kaynağını mobil aygıtta kullanılan kalem ile pencere önüne çekin. Kalibrasyon bittikten sonra pencere önünden Ag kaynağını tekrar geri çekin.
 6. Kalibrasyonu yaptıktan sonra Başlata basın.
 7. Önünüze gelen ekranda örneğin ismini, ölçüm süresini ve ölçüm sayısını belirleyin.
 8. Ölçümü başlatın.
 9. Belirlediğin ölçüm süresi bittikten sonra örnekteki elementlerin içeriklerini test sonuçları bölümünün spektrum sonuçları kısmından görebilirsin.
 10. Verileri kaydettikten sonra bir sonraki ölçüme geçebilirsin. Aynı örnekler için ölçüme devam edeceksen 7. talimattan sonra uygulamaya devam edin, fakat farklı örnekler için ölçüme devam edeceksen 4. talimattan sonra uygulamaya devam edin.
 11. Bütün ölçümleri bitirdikten sonra programdan çıkın ve tekrar ON/OFF tuşlarına basarak cihazı ve mobil aygıtı kapatın.

İlgili Dokümanlar : 

Hazırlayan : Dr. Öğr. Üyesi Erkan KIRIŞ