Doküman No
TBMYO.TL.0073
Yayın Tarihi
21.08.2019
Revizyon Tarihi
09.09.2022
Revizyon No
2
Hazırlayan
Birim Kalite Komisyonu
Onaylayan
Müdür

1.Sorumlular

 

2.Uygulama

 

2.1.Kullanma Talimatı

 1. Presin numune yerleştirilecek bölümü, kırılacak numune yüksekliğine göre ilave plakaları eklemek ya da kaldırmak suretiyle ayarlayınız.
 2. Numunenin yükleme yüzeylerini ve presin yüzeylerini silerek numuneyi yerleştirip, sağa sola hafif oynatarak pres eksenine oturtunuz.
 3. Presin oynar üst başlığını elle oynatarak tekrar kontrol ediniz.
 4. Presin enerji kablosunu fişe takınız.
 5. Presin bilgisayar bağlantısını uygun olan fişi takmak suretiyle sağlayınız.
 6. Presi açma-kapama düğmesine basarak çalıştırınız.
 7. Bilgisayar yazılımından yükleme hızı seçilir. Deneyi başlat (f1) tuşuyla deneye başlayınız. Yük-zaman grafiğinden faydalanmak suretiyle kırım tamamlanınca deneyi bitir (f2) tuşuna basınız.
 8. Yazılım kırım sonucunu ve grafiğini otomatik verir. Gerekli çıktılar alındıktan sonra bilgisayarı kapatınız.
 9. Deney işlemleri bittikten sonra presi kapatınız. Presin numune kırma hücresindeki beton parçalarının uygun temizleme araçları kullanarak temizleyiniz (fırça, bez veya tazyikli hava). Presin alt ve üst tablasını hafifçe ince madeni yağla (10 no) yağlayınız ve kapağını kapatınız.

 

2.2.Cihazın Periyodik Bakımı

 1. Presin motoru altında bulunan yağı yılda en az bir kez kontrol ediniz ve eksilme olması durumunda shell-tellus 46 no'lu yağ ile tamamlayınız.
 2. Yılda en az bir kez olmak üzere oynar başlık üst bağlantı cıvatasının ortasındaki sektürü çıkartarak bir kahve fincanı kadar shell-tellus 46 yağ koyunuz.
 3. Kalibrasyon tarihini takip ediniz ve kalibrasyon yapılması gereken tarihten önce kalibrasyon işlemleri için gerekeni yapınız.
 4. Herhangi bir arıza durumunda kesinlikle kendiniz müdahale etmeyiniz yetkili servisi arayınız.